Днес шафранът е едно от най-скъпите растения в света. Култивирането и използването му датира отпреди повече от 3 500 години.Той произхожда от Иран, откъдето се разпространява в Евразия и след това до части от Северна Америка, Северна Африка и Океания. Познат в целия свят, шафранът се използва като лечение за над 90 заболявания заради своите удивителни лечебни качества.
Според Хипократ – бащата на медицината – шафранът е чудесно лечение за настинки и кашлица, проблеми със стомаха, безсъние, метеоризъм и дори сърдечни проблеми. Александър Велики го е използвал да лекува бойните си рани, а според някои текстове Клеопатра го е добавяла в водата си за баня. В иранската народна медицина е известен като антиконвулсивна билка, а персийците се възползват от антидепресантните му свойства. Египетските лечители и днес го прилагат при стомашно-чревни заболявания, а римляните го препоръчват като дезодорант и подправка.
Повечето от здравословните качества на растението се дължат на неговите биоактивни съставки като кроцин, пикрокроцин, шафранал. Кроцинът е съединението, на което растението дължи цвета си. Шафраналът се смята за основната причина за уникалния му аромат, а пикрокроцинът – за неговия вкус. Освен това шафранът е изключително богат на манган, съдържа витамин С и над 150 етерични и ароматни съединения.
1. АНТИТУМОРНО ДЕЙСТВИЕ НА ШАФРАНА
Шафранът е богат на антиоксиданти, които помагат за неутрализиране на свободните радикали. Свободните радикали въздействат на мастните киселини и протеините на клетъчната мембрана, като нарушават за постоянно тяхната функция. Освен това те могат да доведат до мутации и увреждане на ДНК, а това е предразполагащ фактор за ракови заболявания и свързани с възрастта заболявания.
Проучвания показват, че шафранът и неговите основни съставки притежават превантивна и антитуморна активност. Например кроцинът в шафрана значително инхибира растежа на колоректалните ракови клетки, без да засягат нормалните клетки. Нещо повече, кроцинът не само подтиска полиферацията на туморните клетки, но и повишава тяхната чувствителност към химиотерапевтични лекарства .
2. АНТИДЕПРЕСИВНО ДЕЙСТВИЕ НА ШАФРАНА
Шафранът е познат и като „слънчева подправка“. Това се дължи не само на неговия вид, но и на способността му да подобрява настроението.
Антидепресантните свойства на шафрана са свързани със серотониновия метаболизъм. Изследвания показват, че проявените му антидепресантни свойства са сравними с някои конвенционални медикаментозни терапии против депресия, но със значително по-малко странични ефекти. Предполага се например, че шафранът може да бъде алтернативно средство за подобряване симптомите на следродилна депресия. Освен това той може ефективно да помогне при безсъние и свързаните с нея депресивни състояния.
3. ДЕЙСТВИЕ НА ШАФРАН ПРИ БОЛЕСТ НА АЛЦХАЙМЕР И БОЛЕСТ НА ПАРКИНСОН
Антиоксидантните и противовъзпалителните ефекти на екстрактите от шафран предполагат неговия висок терапевтичен потенциал при различни нарушения на нервната система. Счита се, че благоприятните ефекти на растението и неговите компоненти върху невродегенеративните разстройства като болест на Алцхаймер и болест на Паркинсон се дължат предимно на взаимодействията им с холинергични, допаминергични и глутаматерични системи. Екстрактът от шафран също така увеличава производството на важни невротрансмитери като допамин и глутамат, като по този начин подобряват паметта и ученето.
4. ИМУНОМОДЕЛИРАЩО ДЕЙСТВИЕ НА ШАФРАНА
Шафранът е богат на каротеноиди, а те от своя страна могат да повлияят положително на имунитета. Едно проучване показва, че използване на 100 мг шафран дневно може да има имуномодулаторна активност без никакви неблагоприятни ефекти . Друго изследване сочи, че тинктурата от венчелистче от шафран повишава отговора на антителата без промяна в хематологичните параметри.
5. ШАФРАНЪТ КАТО АФРОДИЗИАК
Афродизиаците са известни с това, че повишават нашето либидото. Проучванията показват, че шафранът може да има свойства на афродизиак, особено при хора, приемащи антидепресанти. Освен това той значително подобрява еректилната функция, либидото и общото удовлетворение, при това без странични ефекти.
6. ШАФРАНЪТ ПОДКРЕПЯ ДЕЙНОСТТА НА ЧЕРНИЯ ДРОБ
Клинични проучвания показват, че шафранът предлага защита срещу структурни увреждания на черния дроб. Той също така спомага за намаляване нивата на серумния общ холестерол, триглицеридите, липопротеиновия холестерол с ниска плътност. Инхибира образуването на аортна плака.
7. ШАФРАН ЗА КРАСОТА
Растението се използва с успех при акне, петна и черни точки. Приложен локално изравнява и изсветлява тена, придава блясък на кожата, спомага за нейната хидратация. Шафранът спомага при лечение на рани и премахване на белези и петна. Освен това е известно средство за борба с косопада.
Кореавита предлага Тинктура Шафран, част от серията Витал на Панацея™.